Ayvalık’ın yeni bir KEDİ’si var.

Ayvalık kedisiyle ünlü. Bu kentin insanları kedileri sever, onlara gözü gibi bakar, besler, sakınır.

Ayvalık’ın yeni bir kedisi var. Bu kedi kadınlarımızı kollayan, onları üretime özendiren, üretimleriyle ekonomik güç kazanmalarını sağlayan önemli bir girişim.

Bu kedi “KADIN EMEĞİNİ DESTEKLEME İŞLİĞİ”

Yüzyıllardır Anadoluda üretilegelen, “Sedefli Battaniye” diğer adıyla Girit battaniyesi çok özel bir dokuma tekniğine sahip. KEDİ bu dokuma tekniğini Ayvalıklı kadınlara öğreterek onların para kazanmalarını sağlayacak.Mersin Üniversitesi, Tarsus Üniversitesi, Aydın Üniversitesi’nin çok değerli uzman öğretim görevlileri Haziran ortasında konuğumuz olacaklar. Ayvalık Halk Eğitim Merkezi öğretmenlerine Sedefli battaniye tekniğini gösterecekler. Temmuz başında da Ayvalık Halk Eğitim Merkezi kurs açarak kadınlarımızı eğitecek. Hemen ardından kuracağımız atölyede üretimler başlayacak.

Bu projenin finansı için Sivil Toplum Genel Müdürlüğüne bir proje yazdık. Projede Ayvalık Kaymakamlığı, Ayvalık Milli Eğitim Müdürlüğü, Ayvalık Belediyesi ve Vatandaşın Yeri sivil örgütü paydaş oldular.

Projenin fikir annesi Aysel Namlı, bu konu ile ilgili 18 yıllık birikimini aktararak öncülük ediyor. Aysel hanımın sağladığı sponsorlukla Ayvalık Halk Eğitim Merkezi 5 tezgah, çözgü ve sarma makinalarından oluşan bir atölyeye sahip oldu.

Amacımız eğitimleri devam ettirerek çok daha fazla kadını iş sahibi yapmak. Biz Sanata ve Eğitime Destek Derneği olarak Vatandaş’ın Yeri ile birlikte tüm organizasyonu yükleniyoruz. Bizler bir süre sonra kurulacak kooperatif kurulduktan sonra da kooperatife destek ve danışmanlık görevimiz devam edecek.

Bu güzel projenin gururunu sizlerle paylaşmak istedik. Sizlerin de her türlü yapıcı eleştirilerinizi, fikirlerinizi ve desteğinizi bekliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir